λευτεριά στο χύμα τσίπουρο - ο φασισμός του ΟΟΣΑ δεν θα περάσει!
Το nomikithess.gr είναι ένα σάιτ από τους και για τους φοιτητές της Νομικής Σχολής του ΑΠΘ. Στο nomikithess μπορεί να δημοσιεύσει ο καθένας ο,τιδήποτε θέλει (ανακοίνωση, άρθρο κλπ) πατώντας απλώς δεξιά στην επιλογή "άποψη" ή στέλνοντας στο μέσω facebook ή μέιλ.

Παρασκευή, 24 Μαρτίου 2017

Νομική-Φυσικό 6-2

Δείχνοντας εξαιρετικό πρόσωπο για 45' ,η Νομική πέτυχε εμφατική νίκη απέναντι στην ομάδα του Φυσικού, διεύρυνε το σερί νικών της σε 3,φτάνοντας στους 9 βαθμούς και εξασφαλίζοντας ουσιαστικά την πρόκριση στην φάση των 16 δύο "στροφές" πριν το κλείσιμο της φάσης των ομίλων.
    Η ομάδα μας μπήκε απόλυτα συγκεντρωμένη στον αγωνιστικό χώρο και από την αρχή φρόντισε να δείξει στον αντίπαλο ότι υπήρχε μόνο ένα αποτέλεσμα για αυτή.Ο Τσακαρδάνος βγήκε τετ-α-τετ στο 10' και δεν λάθεψε,με τον ίδιο παίκτη να σκοράρει για το 2-0 με κοντινό πλασέ μετά από κόρνερ του Παπαδημητρίου.Το 3-0 ήρθε από τον Μαυρομάτη στην επιστροφή του από κοντά με τον ίδιο να σημειώνει με δυνατό σουτ και το 4-0 αλλά το ομορφότερο γκολ στον αγώνα επιτεύχθηκε λίγα λεπτά πριν το ημίωρο:ο Μαυρομάτης έκανε σέντρα ακριβείας από αριστερά προς τον Κουμουνδρούρο ο οποίος με εξαιρετικό βολ-πλανε από το ύψος της περιοχής έστειλε την μπάλα στο δεξί "παράθυρο" του αντίπαλου τερματοφύλακα για το 5-0,σημειώνοντας ένα από τα εντυπωσιακότερα τέρματα στο φετινό πρωτάθλημα.Στο διάστημα που έμεινε για το κλείσιμο του πρώτου μέρους η Νομική παρέμεινε το ίδιο σοβαρή καταφέρνοντας να διατηρήσει με ευκολία το μηδέν πίσω με συμπαγή μεσοαμυντική λειτουργία και τον Βαρή να μην απειλείται ιδιαίτερα.
   Στο δεύτερο μέρος το Φυσικό μπήκε με διάθεση να πιέσει και να παλέψει τον αγώνα.Αρχικά μείωσε σε 5-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που παραχώρησε απερίσκεπτα ο Κουμουνδούρος (τέταρτο στο οποίο υποπίπτει η ομάδα μας σε ισάριθμους αγώνες) και λίγα λεπτά μετά μείωσε σε 5-2 μετά από αμυντική αδράνεια της Νομικής.Το ενδιαφέρον ωστόσο ατόνησε 2' αργότερα:ο Μαυρομάτης πήρε την κούρσα από τα δεξιά και με δυνατό δεξί εκτέλεσε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, σημειώσε το χατ-τρικ και κατέστησε τα λεπτά που απέμεναν τυπική διαδικασία·σε αυτό το χρονικό διάστημα η Νομική είχε κάποιες καλές στιγμές να διευρύνει το προβάδισμα,δεν ήταν ωστόσο προσεκτική στην τελική προσπάθεια.
   Επόμενος αγώνας για την ομάδα μας στις 3/4(17.30) με αντίπαλο την ομάδα των Τοπογράφων Μηχανικών,σε ένα ματς που θα κρίνει πάρα πολλά για την κατάταξη του πρώτου ομίλου του πρωταθλήματος.

ΝΟΜΙΚΗ: Βαρής , Κοκκίνης (Παπαδόπουλος Αλ.) , Βλάγκας, Μπουρτζής (Κεσεσίδης) , Παπαδημητρίου , Σαμαράς , Σιδηρόπουλος (Βισβάρδης) , Κουμουνδούρος , Ευαγγελίδης , Μαυρομάτης (Παυλάτος) ,Τσακαρδάνος (Πάπαρης)