η συντακτική ομάδα του nomikithess.gr καταγγέλλει τη διακοπή της δωρεάν διανομής συγγραμμάτων
Το nomikithess.gr είναι ένα σάιτ από τους και για τους φοιτητές της Νομικής Σχολής του ΑΠΘ. Στο nomikithess μπορεί να δημοσιεύσει ο καθένας ο,τιδήποτε θέλει (ανακοίνωση, άρθρο κλπ) πατώντας απλώς δεξιά στην επιλογή "άποψη" ή στέλνοντας στο μέσω facebook ή μέιλ.

Παρασκευή, 15 Απριλίου 2016

ΝΟΜΙΚΗ-ΧΗΜΙΚΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ 5-2

πραγματοποιώντας μια πειστική εμφάνιση, η Νομική άφησε πίσω το κακό κλείσιμο της φάσης των ομίλων, παρουσιάστηκε σοβαρή και πειθαρχημένη στο μεσοαμυντικό κομμάτι και με εκτελεστή τον Μαυρομάτη έφτασε στο εμφατικό 5-2, παίρνοντας  την πρόκριση για τις οκτώ καλύτερες ομάδες του Πανεπιστημιακού Πρωταθλήματος. η ομάδα μας ξεκίνησε δυνατά το ματς και μετά από αρκετές χαμένες ευκαιρίες ο Μαυρομάτης άνοιξε το σκορ. λίγα λεπτά αργότερα ο ίδιος με κοντινό πλασέ νίκησε για δεύτερη φορά τον τερματοφύλακα των Χημικών Μηχανικών για το 2-0.η Νομική στη συνέχεια έριξε τον ρυθμό και με τον Μαυρομάτη δημιουργούσε επικίνδυνες στιγμές, δίχως να απειλείται. εκεί που το ημίχρονο έδειχνε να κλείνει με την ομάδα μας να πλησιάζει περισσότερο προς το 3-0,οι Χημικοί Μηχανικοί ξαναμπήκαν στον αγώνα κόντρα στη ροή αυτού, με απευθείας εκτέλεση  φάουλ και το ημίχρονο έκλεισε τελικά στο 2-1.το δεύτερο ημίχρονο ήταν μια επανάληψη του πρώτου. η ομάδα μας πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και στο 55' ο Ψωμάς με εξαιρετικό τελείωμα έκανε το 3-1.μια στιγμιαία έλλειψη συγκέντρωσης -αμυντική αδράνεια της ομάδας μετά από πλάγιο- έδωσε την ευκαιρία στους Χημικούς Μηχανικούς να μειώσουν σε 3-2 και να δώσουν νέο ενδιαφέρον στο ματς. λίγα λεπτά αργότερα όμως, ο Μαυρομάτης ξαναχτύπησε για το 4-2 μετά από εξαιρετική ατομική προσπάθεια και λίγο πριν το τέλος ο πρώτος σκόρερ της ομάδας μας διαμόρφωσε το τελικό 5-2,φτάνοντας τα 12 τέρματα σε 6 αγώνες ,τρία λιγότερα από τον πρώτο σκόρερ της διοργάνωσης. συμπερασματικά, η  ομάδα μας πήρε μια δίκαιη νίκη, καθώς με την εμφάνισή της δεν άφησε σε κανένα σημείο του αγώνα περιθώριο στην αντίπαλο να διεκδικήσει το παιχνίδι και γενικά έδειξε αγωνιστική ανωτερότητα, επιτυγχάνοντας να  εξασφαλίσει το εισιτήριο για τους προημιτελικούς  -μετά από αρκετά χρόνια-  όπου θα αντιμετωπίσει την ομάδα του Μαθηματικού, την ερχόμενη(19/4)Τρίτη στις 17.30 .

ΝΟΜΙΚΗ:Βαρής,Αρμάος(Βισβάρδης)Βλάγκας,Παπαδόπουλος,Παπαδημητρίου,Τζιόλης(Μπουρτζής),Κουμουνδούρος,Ψωμάς(Κεσεσίδης),Κούλελης,Τσακαρδάνος(Παναγιώτου),Μαυρομάτης